top of page

Podvody na sociálních sítích

Nepoužíváme podvodné softwarové systémy

typu boti nebo speciální javascripty, nejsme klipenty různých lajkomatů. Jsme Heulos TV

a proto máme reálné diváky a fanoušky. 

Facebook - Twitter - Yotube

Divíte se proč některé firmy i jednotlivci na sociálních sítích mají denně desetitisíce návštevníků?

Nechápete jak je možné, že někdo má na své facebookové stránce  desítky tisíc sledujících a tisíce přátel? 

Na začátku jsme se samozřejmě divili taky a zejména naši diváci a inzerenti to považují za ukázku obliby a sledovanosti naší televize a vysílání našeho programu. Po čtyřech letech jsme se dopracovali k měsíční sledovanosti, která je rozhodně velkou konkurencí mnoha mediálním

firmám.

Sledovanost HArley 14.9.-22.9.2018.jpg

Jen,že jsme netušili, že na základě jedné reklamy našeho potencionálního inzerenta zjistíme jaký podvod zde na sociálních sítích vlastně mnohé reklamní a marketingové firmy páchají a nikdo o tom vlastně neví, protože tak jako my není odborník v oblasti výroby softwaru pod názvem bot , neboli robotické systémy založené na vývoji speciálních javascriptů. 

Přečtěte si tedy článek z Hospodářských novin, který vyšel před 6 lety na jejich serveru a jehož obsah se podle našeho zjištění nijak nezměnil. Naopak zde v České republice vznikly firmy, které podnikají právě na základě takového podvodu a nabízí svým klientům různé služby. 

Jak je uvedeno v červeně označeném textu Heulos TV - HSNB se nikdy k podobnému podovody na inzerentech a divácích nebude podílet a poctivě budeme získávat jednoho diváka po druhým. Tak jako do teď or roku 2014.

Facebook musí řešit nepříjemnou situaci. Společnost Limited Run, která nabízí hudebníkům systém pro vytvoření webových stránek s elektronickým obchodem, oznámila, že plánuje zrušit svou stránku na Facebooku poté, co odhalila nestandardní chování facebookové reklamy.

Limited Run měřením zjistil, že pouze 20 procent návštěvníků, kteří přišli přes placené odkazy na Facebooku, tvoří reální uživatelé. Speciální měřicí software ukázal, že až 80 procent zaplacených odkazů měly na svědomí speciální programy – boti.

Firma pro ověření nestandardního chování použila několik různých měřicích služeb a následně vyvinula i vlastní software – výsledky přitom byly stejné – pouze 15 až 20 procent kliknutí na placené odkazy znamenalo příchod potenciálního zákazníka.

Poté, co firma kontaktovala Facebook, nedostala údajně odpověď. Zároveň ale ve svém příspěvku na Facebooku zástupci Limited Run uvádějí, že se nesnaží obvinit Facebook z toho, že zvyšuje svým klientům náklady na reklamu – prokázat to, komu patří softwaroví roboti klikající na odkazy je totiž téměř nemožné.

K odchodu firmy z Facebooku přispěla i další špatná zkušenost – společnost se přejmenovala z Limited Pressing na Limited Run a chtěla po Facebooku změnu názvu své stránky. Po několika urgencích dostali zástupci firmy z Facebooku odpověď s tím, že jim název stránky změní, pokud si firma zaplatí reklamu ve výši 2000 dolarů za měsíc.

V diskusi pod příspěvkem napsali i další uživatelé, že mají s reklamami z Facebooku podobnou zkušenost. Například Eytan Levit, šéf společnosti Yousites, zaznamenal nestandardní chování (vypnutý javaskript) u 70 % návštěv z placených odkazů, průměrný podíl uživatelů s vypnutým javaskriptem se přitom pohybuje v řádu jednotek.

Facebook v reakci oznámil, že povahu podezřelého chování reklamního systému vyšetří a že požadavek na objednávku reklamy ve spojení se změnou názvu stránky na Facebooku je pouze chyba v komunikaci, kterou firma také prošetří.

Kritika reklamy od Facebooku

Podezření z umělého zvyšování počtu kliknutí s pomocí softwarových programů není jedinou kritikou reklamního systému na Facebooku. Rozšířený problém tvoří i falešné účty, jejichž majitelé klikají na velké množství placených odkazů. Tyto účty často umístěné v asijských zemích daly „lajk“ tisícům stránek, které za umístění v doporučených stránkách platí.

Nestandardní jevy při získávání fanoušků stránek s využitím placených odkazů potvrdil i experiment BBC s vytvořením firemního profilu neexistující společnosti, který získal výrazně disproporcionální počet fanoušků z Filipín a Egypta. Mluvčí Facebooku k tomuto problému uvedl, že jde o chybu zákazníka, který regionálně neomezil zobrazování reklamy, a že nejde o vážný problém, na který by si zákazníci stěžovali.

Podle Jake Filana ze specializovaného serveru SearchEngineJournal.com http://www.searchenginejournal.com/facebook-ads-what-are-you-really-paying-for/46194/ jde s největší pravděpodobností o vedlejší produkt někoho, kdo má na Facebooku síť falešných účtů, a velké množství „lajků“ slouží jako způsob, jak se vyhnout odhalení cílených „akcí“ sítě.

Hlavní cíl takové sítě botů pak opět míří na zneužívání reklamy – na zajištění placených akcí, jako je právě lajkování příspěvků a stránek, ale mimo kontrolu Facebooku.

Co na to odborník?

Z hlediska konverzního poměru jsou reklamy na Facebooku daleko před tradičními on-line bannery, zadavatelé i agentury si už na tento formát v posledních letech zvykli a využívají jej. Z vlastní zkušenosti nemohu potvrdit problémy, které zaznamenali zástupci Limited Run. S největší pravděpodobností mají podivné prokliky na svědomí sítě z exotických zemí, jak zmiňuje Jake Filan.

Bohužel reakce, respektive absence adekvátní reakce ze strany Facebooku je dalším důkazem, že v komunikaci s obchodními partnery je největší sociální síť stále velmi nespolehlivá. Pro české zadavatele je tato zpráva každopádně signálem k tomu, aby dbali na správně nastavené cílení svých reklam, jinak mohou platit za kliky, které pro ně mají nulovou relevanci.
Pavel Prouza, Digital Manager, Leo Burnett  

bottom of page