top of page

Ministr obrany Martin Stropnický k nákupu nových radarů...

  • Writer: Pavel Lazar
    Pavel Lazar
  • Feb 13, 2017
  • 2 min read

Hlavním úkolem 26. pluku velení, řízení a průzkumu je zabezpečení vzdušného prostoru ČR. K tomu přispějí i nové radary MADR.

Konsorcium izraelské firmy Elta Systems a české firmy Retia, které nabídne Armádě ČR radary MADR z unikátního systému Iron Dome, získalo oproti možným konkurentům výhodu, která může být v dalším procesu výběru klíčová: Jeho nabídku bude garantovat přímo izraelská vláda. Ta bude zároveň stranou kontraktu a dodavatelem. Ostatní světoví výrobci radarů, které české ministerstvo obrany oslovilo, zatím garanci od své vlády nezískali.

Ministerstvo obrany oslovilo na jaře 2016 čtyři světové výrobce, potenciální dodavatele radarů MADR, které by měly v Armádě ČR nahradit zoufalé zastaralé radary sovětské výroby: britskou BAE, izraelskou Eltu, švédský SAAB a francouzský Thales.

Do poloviny července mají oslovené firmy dodat informace, jak rychle a za jakou cenu jsou schopny dodat moderní 3D radary vhodné jak pro vzdušný průzkum, tak pro případné navádění protiletadlových raket ze země. Jedním z klíčových dotazů, které žádost ministerstva obsahuje, je připravenost uzavřít nákup v režimu vláda-vláda, kdy partnerem pro Českou republiku nebude soukromá firma, ale přímo stát, ve kterém výrobce radaru sídlí.

Uzavření mezivládní smlouvy na dodávku radarů ušetří rezortu pod vedením Martina Stropnického z hnutí ANO mnoho problémů. Dodávku, její kvalitu, cenu a termín, bude garantovat silnější subjekt než soukromá firma. V této souvislosti je užitečná zkušenost Kanady, která si objednala radary MADR od Thalesu, ale ten nebyl schopen splnit podmínky kontraktu: Náklady na dodávku dvou radarů Ground Master-400 se z původně dohodnutých 55 miliónů USD vyšplhaly na 78 miliónů, takže uzavřený kontrakt z roku 2011 byl v únoru 2015 zrušen „po vzájemné dohodě“, aniž by k dodávce došlo. Dodavatelem pro Kanadu se nakonec stala izraelská Elta, která s plněním podmínek neměla problém.

Mezinárodní smlouvy mezi vládami zároveň umožňuje sjednat specifické podmínky, zejména silnou participaci českého průmyslu na výrobě radarů. To je klíčové pro soběstačnost české armády v případě krize, která znemožní dovozy vojenského materiálu ze zahraničí. Zároveň by smlouva mezi vládami místo mezi ministerstvem a soukromou firmou měla vyloučit korupční rizika, o kterých se v souvislosti s vyzbrojovacími projekty často mluví nejen v České republice.

Mezivládní smlouvu je možno také dojednat v případě oboustranné vůle poměrně rychle a Ministerstvo obrany nezbytně potřebuje, aby kontrakt byl podepsán do konce roku. Jinak bude muset Martin Stropnický ministru financí a svému stranickému bossovi Andrej Babišovi vracet do státní pokladny peníze, které už jsou na letošek pro nákup radarů přiděleny. A nejedná se o malou sumu: Z celkové částky na radary 3,6 miliardy Kč se má letos utratit 413 miliónů. Odklad nákupu radarů by byl vodou na mlýn Stropnického kritikům, že sice dostává do rezortu stále více peněz na investice, ale nedokáže je utratit.


 
 
 

Comments


Komentáře a poradci

Global Broadcast Consulting

© 2014 by Social Medai Meet. Proudly created with Heulos TV Network Broadcaste Ltd.    20 - 22 Wenlock Road London N17GU England
 

Donate with PayPal
bottom of page